Amikor belevágunk a német nyelvtanulásba, akkor mindenkiben felmerül a kérdés: mennyi idő alatt lehet megtanulni németül? Persze, ha a nyelvvizsga a cél, akkor a mennyi idő alatt lehet nyelvvizsgára felkészülni kérdést tesszük fel magunknak. Legyen szó nyelvvizsga felkészítő tanfolyamról vagy a német nyelvismeret megszerzéséről, az idő egy nagyon fontos tényező. A nyelvtanár tapasztalatai szerint a nyelvtanulást számos, szubjektív tényező befolyásolja.
5 Befolyásoló tényező, amitől függ, mennyi idő alatt lehet megtanulni németül
1. Életkor és élethelyzet
Felnőttkori nyelvtanulási nehézségek között az elsődleges ok az idő hiánya. Egyáltalán nem mindegy, hogy egy egyedülálló fiatalról van szó vagy egy anyukáról, aki munka után, a gyerekei mellett akar tanulni. Az is sokat számít, hogy a német az első nyelv, amit tanulsz, vagy van már egy beszélt idegen nyelv a tarsolyodban. Befolyásoló tényező az is, hogy mennyire vagy jó nyelvtanból, aki ugyanis érti a nyelvtan logikáját, hamarabb tanulja meg az idegen nyelvekhez tartozó nyelvtant is. Szintén előny, ha felismered-e azokat a latin eredetű, illetve germán nyelvcsaládból származó szavakat, melyek az angolban vagy akár a magyarban is előfordulnak.
2. Motiváció
A megfelelő motiváció kulcsfontosságú, hogy valóban haladni tudj a tanulással. A kezdeti lelkesedés hamar elmúlik, és csak akkor leszel kitartó, és tartod magad a kitűzött célodhoz, amiért a nyelvtanulásba belevágtál, valamint a napi rutinhoz, hogy mindennap tanulj, még ha csak 5 percet is. A félelmek és a hibás nyelvtanulási berögződések komoly hátráltató erőt jelentenek, ezeket mielőbb le kell vetkőzni a gyors és hatékony nyelvtanulás érdekében. Az is befolyással van a motivációnkra, hogy itthon vagy már külföldön élünk. Külföldön élve jóval nagyobb a nyomás, hogy mielőbb meg tudd értetni magad a környezeteddel.
3. Külföldi tartózkodás
Bizonyított tény, hogy gyorsabb ütemben lehet haladni a tanulással, ha eleve idegen nyelvterületen, például Németországban élsz, hiszen jobban ragad rád a tudás. Persze nem mindegy, hogy odakint német ajkúak vesznek körbe vagy magyarok, esetleg más külföldiek, akikkel alig beszélsz németül.
4. Nyelvtanulási szokások
A magolós, szótározós, kizárólag könyvből való szótanulást el kell felejteni. Számos nyelvtanulási praktika létezik, melyeket erőfeszítés nélkül be tudsz iktatni a hétköznapjaidba, és máris könnyedén megy a tanulás. Rendelkezésre állnak online tanfolyamok, mobilapplikációk is, így akár útközben is tanulhatsz, például a Duolingoval.
5. Nyelvtanár jelenléte
Egy intenzív tanfolyam komoly löketet tud adni, hogy célzottan és koncentráltabban tudj haladni a tanulással, de még jobb, ha valaki személyre szabottan tud veled foglalkozni. Az önálló tanulás is lehet hatékony, de nem árt, ha van valaki, aki ellenőrzi a haladásod és célzott segítséget tud nyújtani, milyen területre figyelj oda jobban.
A befolyásoló tényezők alapján belátható, nincs egyértelmű válasz, hogy például Te milyen gyorsan fogsz megtanulni németül.
Ha megvan a kellő motiváció, akkor külföldön élve, nyelvtanulási praktikák és az online nyelvtanulási lehetőségek kihasználásával akár 3 hónap alatt is el lehet jutni addig a szintig, hogy meg merj szólalni németül. Ez egy komoly mérföldkő, mert ha már mersz beszélni – még ha eleinte hibásan is-, akkor egyre magabiztosabb leszel és a tanulás is gyorsabban fog menni. Biztos nyelvtudás fél év alatt is szerezhető, ám ehhez kellő motiváltság, szorgalom, és sok ráfordított idő kell. Egy év alatt nyelvvizsga is szerezhető – csak rajtad és az életkörülményeidtől függ, hogy ez milyen szintű lesz.