Ahhoz, hogy diplomát kapjunk, ma már elvárás a nyelvvizsga, legtöbben az angol vagy a német nyelvet választják. Érdekes kérdés persze, hogy egyáltalán szükség lesz rá az elhelyezkedéskor? Egy friss nyelvvizsga önbizalom növelő lehet a számunkra, de még koránt sem garancia a folyékony társalgásra, és sok munkahelyen a tényleges nyelvtudás számít, nem pedig a papír. Az önéletrajzban persze nagyon jól mutat, ha nemcsak azt tudjuk beírni, hogy beszéljük az adott nyelvet, hanem papírral is tudjuk azt igazolni. Az állásinterjúra való felkészülés egyik fontos lépése, hogy az önéletrajz mellé a nyelvvizsgabizonyítványt is mellékeljük.
Egyes munkahelyeknél viszont elvárják a nyelvvizsgát, számít az előléptetésnél is, de akkor is szükség lesz rá, ha német nyelvterületen igénylünk állampolgárságot, és a diploma honosításánál is elengedhetetlen. Tehát amikor nyelvvizsgatípust választunk, érdemes előre gondolkodni, és ha a terveink között szerepel a külföldre költözés, a külföldi munkavállalás, akkor nemcsak a szakmai német elsajátítása lehet fontos, hanem az is, hogy olyan nyelvvizsgát válasszunk, amit az Európai Unióban is elismernek és elfogadnak.
Külföldön is elismert német nyelvvizsga típusok
A felsőoktatási intézményben elfogadott nyelvvizsga nem biztos, hogy elegendő lesz egy munkahelyen, különösen akkor, ha német nyelvterületen szeretnénk elhelyezkedni. A cégek által ismert, elfogadott nyelvvizsgák a következők:
Vannak Magyarországon letehető, de itthon nem akkreditált nyelvvizsga típusok is az ÖSD-nél, érdemes alaposan utánajárni a nyelvvizsgázási lehetőségeknek, mielőtt választasz. A Goethe Institut-nál hasonló a helyzet azzal a kiegészítéssel, hogy kifejezetten szakmai nyelvvizsgát is tehetsz. Mindkét intézmény sokféle nyelvvizsga típust kínál különféle szinteken, a vizsgázók nemzetközileg elfogadott nyelvvizsga bizonyítványt szereznek. Németországban és Ausztriában is leginkább ezt a két nyelvvizsgát ismerik el. A Goethe-s nyelvvizsga -nem német nyelvterületen- ismertebb a nemzetközi munkaadói piacon.
- Euroexam: a munkáltatók körében népszerű nyelvvizsga típus itthon és külföldön egyaránt. Elsősorban diákok választják előszeretettel, mert a külföldi egyetemek is elfogadják. Már online is vizsgáztatnak, mely vizsga egyenértékű a személyes megjelenésű változattal.
- ECL – Az Európai Uniós tagállamok által közösen alapított nyelvvizsga típus, szintén nemzetközileg elfogadott. Ha külföldön teszed le a vizsgát, és itthon is szeretnéd használni, egyes nyelvvizsga típusokat honosítani kell, de ez többnyire csak adminisztratív feladat, kiegészítő vizsgát nem kell tenned.
- TELC: a munkáltatók körében ismert és népszerű nyelvvizsga típus. Elsősorban Európában ismert és elfogadott, de nemzetközi multinacionális vállalatok is elfogadják ezt a nyelvvizsgát.
- TestDaF – Kifejezetten azoknak való ez a nyelvvizsga típus, akik tudományos projektekhez és külföldi egyetemi / főiskolai állások megpályázásához szeretnének nyelvvizsga bizonyítványt csatolni.
És az Origo vagy a BME nyelvvizsgái? Azt nem érdemes választani?
Természetesen a felsoroltakon túl is vannak nyelvvizsgák Magyarországon, mint az Origo vagy a BME nyelvvizsgák, ám ezeket külföldön nem ismerik el, és nem lesz nemzetközi nyelvvizsga bizonyítvány sem a tarsolyunkban. Ettől még persze választhatóak, mert itthon a legtöbb munkáltató elfogadja. Ha a külföldi tartózkodáshoz, munkavállaláshoz kell a nyelvvizsga, akkor inkább a fentebb felsorolt nyelvvizsgák közül érdemes választani.