Számos élethelyzet van, ami miatt szükségünk lehet arra, hogy beszéljünk egy idegen nyelvet, felnőtt korban azonban a nyelvtanulási nehézségek meglehetősen gyakoriak.
Emiatt sokan nem is tudnak (vagy inkább nem mernek) élni egy ígéretesnek tűnő lehetőséggel, mert félnek belevágni egy új nyelv elsajátításába. Pedig nyelvet tanulni felnőtt korban sem szégyellni való, az élethosszig tanulás nemcsak az élettapasztalataink gyarapítására vonatkozhat, hanem konkrét és kézzelfogható tudás elsajátítására is. Az online lehetőségek térnyerésével számos mód kínálkozik a tanulásra, így már tényleg csak motiváció szükséges egy nyelv megtanulásához.
Melyek a leggyakoribb nehézségek a felnőttkori nyelvtanulásban?
Persze könnyebb mondani, mint megtenni, hogy megtanulunk egy új nyelvet. Felnőtt korban az emberek nehezebben szánják rá magukat, hogy valami újba fogjanak, legyen ez akár egy új nyelv elsajátítása, vagy már egy régen tanult idegen nyelv felfrissítése. De nézzük meg, melyek a fő okok!
Itt a 4 leggyakoribb ok a felnőttkori nyelvtanulási nehézségek hátterében
Rossz nyelvtanulási élmények
Az iskolai tapasztalatok gyakran rányomják a bélyegüket a felnőttkori nyelvtanulásra is. Rengeteg vannak, akik az iskolában 8-12 évig tanultak egy nyelvet, mégsem tudnak megszólalni azon a nyelven. Ennek a rossz tanítási módszer és a sokszor életszerűtlen tanagyag az oka, nem pedig a diák hibája. A magoltató, komplett párbeszédeket felmondató nyelvtanítók kora lejárt – bizonyítottan eredménytelen ez a nyelvtanulási módszer.
Berögzült szokások
Sokan azért nem mernek belevágni felnőtt korban a nyelvtanulásba, mert már elszoktak a tanulástól. Egész egyszerűen kényelmesebb a tévé előtt bambulni, mint megmozgatni az agytekervényeket. A korábbi nyelvtanulási kudarcok is meghatározóak lehetnek: ha valaki ugyanúgy akar megtanulni ma németül, mint 30-40 éve oroszul, az ismét kudarcra lesz ítélve. Egész egyszerűen el kell felejteni a görcsös szótárhoz kapkodást és a nyelvtani alakok szolgai memorizálását. A nyelv nem szorzótábla. 🙂
Élethelyzetből adódó nehézségek
A másik leggyakoribb nehézség a felnőtt kori nyelvtanulásban, hogy olyan élethelyzetben vagyunk, amikor csak azt tudjuk hajtogatni, hogy nincs rá időnk. A munka, a háztartás és a család mellett sokszor a pihenésre sem jut elég idő, hát még a nyelvtanulásra. További komoly hátráltató tényező, hogy a korral már nem fog olyan jól az agyunk – a rutinfeladatokra állt rá a gondolkodásmódunk, így a tanulás is lassabb folyamat lesz, mint anno az iskolában volt, amikor még nap, mint nap rengeteg új információt kellett befogadnunk. A jó hír az, hogy trenírozással az agy és a tanulási készség is fejleszthető.
Belső félelmek
Sokak a saját félelmeik rabjai, aggódnak, hogy mit szólnak a gyerekek vagy a szomszédok majd ahhoz, hogy tanulnak. Különösen olyan környezetben nehéz ezt felvállalni, ahol gyakoriak az ítélkező megnyilvánulások. Külföldön élve egy idegen kultúra megismerése és az abba való beilleszkedés is komoly hátráltató tényező lehet: mi lesz, ha nem fogadnak el? Meglehetősen gyakori az is, hogy valaki elsajátít egy nyelvet, viszont nem mer rajta megszólalni, mert fél attól, hogy hibásan – rossz kiejtéssel vagy nyelvtannal mond valamit, esetleg nem a legmegfelelőbb szót alkalmazza az adott szituációban.
Így küzdjük le a felnőttkori nyelvtanulási nehézségeket!
Próbálj ki új tanulási praktikákat!
A nyelvtanulás felnőtt korban sem lehetetlen vállalkozás. Sokak fejében él a kép, hogy felnőtt korban csak nyelviskolában lehet nyelvet tanulni, de számos online tanulási lehetőség és nyelvtanulási praktika a rendelkezésünkre áll. A szótanulási módszerek között találunk videós, képes, hanganyagos megoldásokat, de mobilalkalmazások is léteznek már. A Duolingo, a Memrise vagy a Rosetta Stone olyan applikációk nyelvtanuláshoz, melyekkel szóban és írásban is fejleszteni tudjuk a nyelvtudásunkat és a szókincsünket.
nyelvtanulás? Csak lazán!
Nem kell rágörcsölni a nyelvtanulásra, egész egyszerűen ragadjunk meg minden alkalmat rá. Átállíthatod a telefont, Google levelezésed német nyelvre, nézhetsz eredeti nyelven filmeket, és egyáltalán nem baj, ha néha a gyerek idegen nyelvű videó játékaival is kikapcsolódsz. Nézhetsz kedvenc témádban német nyelvű Youtube „csináld magad” videókat is, csak rajtad múlik miben látod meg a lehetőséget a nyelvtanulásra!
Légy türelmes!
Hagyj magadnak elég időt, legyél türelmes magaddal szemben! Nem baj, ha elsőre nem megy a ragozás, vagy elvéted a szavak nemét, idővel belejössz! Merj megszólalni – ezt a gátlást csak egyszer kell leküzdened, utána egyre könnyebben megy majd a kommunikáció idegen nyelven is!
jegyezd meg: a nyelvtanulás minden életkorban menő!
Talán ez a legfontosabb: tedd félre a kishitűséget! Ha bele mersz vágni a nyelvtanulásba, az sokkal inkább büszkeségre, mintsem szégyenkezésre ad okot. Egy idegen nyelv elsajátításával magadba szippantasz egy másik kultúrát, annak gondolkodásmódját, amelyben nagyon sok örömet lelhetsz. Sajnos többen vannak azok, akik azt hajtogatják „ehhez én már öreg vagyok” , Te ne tartozz közéjük! Tanulni sosem késő!