A német szaknyelv ismerete nem minden állás esetében feltétel. Ha itthon pályázol meg egy állást, legyen szó a vendéglátásról vagy a gazdasági szektorról, elegendő szokott lenni az általános nyelvismeret. Azonban ha külföldön, német nyelvterületen szeretnél elhelyezkedni, az már önmagában is nehezített pálya, hiszen minden állásra tömegével állnak sorba – német ajkúak és külföldiek egyaránt.
Pályázni természetesen általános nyelvismerettel is lehet egy állásra, ám nem lesz elengedő, ha csak az interjún brillírozol. Az interjúra fel lehet ugyan készülni előre, betanulni a kérdéseket és a válaszokat német nyelven, de nagyobb eséllyel tudsz majd elhelyezkedni, ha az adott szakma szaknyelvét is jól ismered.
Jó nyelvismeretre a külföldön történő beilleszkedéshez is szükséged lesz. Az interjú csak az egyik állomása az ottani életednek, ha megkaptad az áhított munkát, akkor az ügyfelekkel, kollégákkal, főnökökkel is meg kell értetni magadat.
Cikkünkben felsoroljuk miért érdemes német szaknyelvet tanulni, ami elsőre nehéznek tűnhet, de nagy segítség lesz a külföldi munkavállaláskor.
a 3 legfontosabb érv a német szaknyelv elsajátítása mellett
1. A gazdagabb szókincs magabiztosabbá tesz
Amikor egy új nyelvet tanulsz, akkor az egyik legnehezebb feladat az, hogy meg is szólalj az adott nyelven. Az elhelyezkedés külföldön nyelvismeret nélkül nem fog menni, viszont minél gazdagabb a szókincsed, annál bátrabban fogsz majd kommunikálni, és a beilleszkedés is könnyebben fog menni. Ez a szociális kapcsolataidban is megmutatkozik, de az állásinterjúknál is előnyt jelent majd.
A kollégákkal is bátrabban mersz majd beszélgetni szakmai témákról is, könnyebben kérsz segítséget. Nem kell folyamatosan úgy érezned, mintha activity játszanál, azaz nem kell kézzel-lábbal magyarázkodni és körülményesen körülírni, mire is gondolsz, hanem a megfelelő szakszót tudod használni. Az állásinterjúknál is hitelesebbnek tűnik szakmai hozzáértésed, ha választékosan tudod felsorolni korábbi munkatapasztalataidat.
2. az Állásinterjún hatalmas előny a német szaknyelv ismerete
Amikor állásinterjúra mész, valószínűleg nem fognak azonnal szakszavakkal bombázni az első körben, a végzettséged, a munkatapasztalatod és szakmai céljaid kerülnek előtérbe. Ugyanakkor az elhelyezkedés vendéglátásban / gazdasági szektorban német nyelvterületen gyorsabban fog menni, ha hitelesen tudod előadni a szakmai tapasztalataidat, ez pedig csak úgy sikerülhet, ha ismered (és használod is!) a megfelelő kifejezéseket. Az állásinterjún, ha nem is az első körben, de elő fognak kerülni olyan kérdések, amelyek a szakmára vonatkoznak.
Ha német szakzsargont nem tanultál, legyen szó vendéglátásról, pénzügyi vagy gazdasági szektorról, akkor könnyen zavarba jöhetsz, esetleg nem is fogsz tudni válaszolni egyszerű kérdésekre, ez pedig rontani fogja az elhelyezkedési esélyeidet. Ha ismered a szakszókincset, jártasabbnak fogsz tűnni az adott szakmában, akkor is, ha egyébként nem, vagy kevés ideig dolgoztál az adott szektorban.
Erre a célra találsz mobilapplikációkat, és remek szótanulási módszereket, de egy szaknyelvekben járatos nyelvtanár segítségét is igénybe veheted nyelvismereted bővítéséhez.
3. Szakmai előmenetel szakmai nyelvismerettel
Tételezzük fel, hogy szakmai nyelv ismerete nélkül is megkaptad az állást. Ahhoz, hogy a munkádat a lehető legjobban végezhesd, előbb-utóbb szükséged lesz egy választékosabb, emeltebb szintű kommunikációra, legyen szó az ügyfelekről, a munkatársakról vagy akár a főnökről. Menet közben ragadhatnak rád gyakran használt kifejezések, de ha előre szeretnél lépni, többet kell letenned az asztalra. Minél választékosabban beszélsz, és minél jobban érted az adott szakmához tartozó szavakat, kifejezéseket, annál jártasabbá válsz az adott területen a gyakorlatban is.
A szakmai kérdések nem hoznak zavarba, és a jól fizető karrier német nyelvterületen nem csak álom lesz számodra. Úgy jutsz feljebb szakmai téren, ha a tudásod, és a szakmai nyelvismereted is egyre magasabb szintre jut. Ezt az ügyfelek is észre fogják venni, de a munkatársaid és a főnökeid is. Te is magabiztosabb leszel, és ez nemcsak a munkádon fog meglátszani, hanem a munkatársaidhoz fűződő kapcsolatodon is.
Magabiztos nyelvtudással ugyanis könnyebb a kapcsolatteremtés is – már nemcsak szakmai kérdésekben mersz megnyilatkozni, hanem a társasági érintkezés is könnyebben megy. A németekre és az osztrákokra is jellemző, hogy kedvesek, közvetlenek, azonban lassan és óvatosan barátkoznak. Egy olyan országban, ahol amúgy is rengeteg a külföldi, könnyebben beilleszkednek azok, akik igazodnak a helyi vérmérséklethez, követik a szokásokat, és remekül beszélik a nyelvet. A beilleszkedéssel pedig nemcsak barátokra, hanem szakmai előmenetelre is könnyebben szert tudsz tenni.