Sok embernek nehézséget okoz megfogalmazni a nyelvtanulással kapcsolatos céljait, mert lehet, hogy nincs kellően tudatában annak, hogy miért is szeretne egy új nyelvet megtanulni. Ez több okból is előfordulhat:
- Hiányzó motiváció: Néha az emberek egyszerűen úgy érzik, hogy tanulniuk kellene egy nyelvet, de nem rendelkeznek konkrét okkal vagy motivációval a háttérben. Ha nincs tisztán megfogalmazott cél, akkor nehéz tartósan elköteleződni és motivált maradni a tanulás során.
- Konkrét célok: Az emberek gyakran kihagynak egy fontos lépést, azaz hogy meghatározzák a nyelvtanulással kapcsolatos konkrét célokat. Például egyesek szeretnének nyaralásuk során könnyedén kommunikálni egy másik országban, míg mások karrierbeli előrelépést remélnek a nyelvtudásuk által. Az általános célok helyett érdemes konkrét, mérhető célokat kitűzni, amelyek segítenek az előrehaladásban.
- Nem megfelelő célkitűzések: Néha az emberek túlzottan nagy, elérhetetlen célokat tűznek ki maguk elé a nyelvtanulással kapcsolatban, ami könnyen elveheti a motivációjukat. Ilyen például, ha valaki egy év alatt akar nulla nyelvtudásról középfokú nyelvvizsgát tenni úgy, hogy heti 2 órát foglalkozik a tanulással. Fontos, hogy reális, elérhető célokat tűzzünk ki, amelyeket fokozatosan lehet elérni.
Ha valaki nem tudja megfogalmazni a céljait a nyelvtanulással kapcsolatban, érdemes néhány kérdést feltenni magának:
- Miért szeretnék megtanulni németül?
- Milyen előnyöket szeretnék elérni a nyelvtudásommal? (pl. jobb állás, nyelvvizsga…)
- Milyen helyzetekben szeretnék magabiztosan kommunikálni németül? (pl. ügyfelekkel telefonon és személyesen, kollégákkal, egyetemen, a gyerekem tanáraival…)
- Van-e specifikus célom, például utazás, munkavállalás vagy kulturális érdeklődés terén?
- Mennyi időn belül szeretném elérni ezt a célt?
- Milyen szintet szeretnék elérni a német nyelvtudásban (például kezdő, középhaladó, haladó)?
- Általános vagy szakmai nyelvre van szükségem?
- Tudok annyi időt szánni a tanulásra, hogy a kitűzött célt elérjem?
- Milyen segítségre van szükségem a céljaim eléréséhez (tanári segítség, tanfolyam, online források, tanuló csoport, nyelvi klub)?
- Milyen típusú anyagokkal (cikkek, könyvek, filmek, dalok, online feladatok stb.) szeretnél foglalkozni a német nyelvtanulás során?
- Milyen szókincset és nyelvi kifejezéseket szeretnék elsajátítani a német nyelvben?
A célkitűzések megfogalmazása segít kialakítani egy konkrét és motiváló keretet a nyelvtanulás számára. Emellett, ha valaki nem tudja pontosan, miért szeretne nyelvet tanulni, érdemes időt szánni az okok és motivációk felfedezésére, hogy könnyebben el tudjon köteleződni a tanulás mellett.
Ha neked már meg van a célod, hogy miért tanulj németül, megtetted az első lépést. A következő feladat a tanulás megtervezése, melyről itt olvashatsz.