Így készülj fel az állásinterjúra külföldön! – Megmutatjuk, mire figyelj.
Az állásinterjúra felkészülés, különösen, ha külföldön jelentkezel egy pozícióra, lényegesen többet jelent, mint végig gondolni, mekkora a bérigényünk. Ha már kint élsz, vagy itthonról keresel állást külföldön, akkor biztos, hogy szembesülsz a külföldi álláskeresés nehézségeivel is. Más ország, más kultúra, vagyis ami Magyarországon elfogadott, legyen szó önéletrajzformáról, öltözködésről, viselkedésről, az nem biztos, hogy külföldön is megállja a helyét. Szerencsére Europában nincsenek óriási kulturális különbségek, azonban így sem árt alaposan felkészülni.
Először is szükség lesz egy stabil nyelvtudásra, vagyis ha Ausztriában vagy Németországban szeretnél megpályázni egy állást, akkor elengedhetetlen, hogy legalább alap fokon beszélni tudj németül. Egyes pozíciókhoz ugyan nem kérnek nyelvtudást, azonban mégis szerencsés, ha legalább az interjún tudsz magadról valamit mondani.
A külföldi munkavállaláshoz már csak azért is elengedhetetlen a nyelvtudás, hiszen az interjún is kérdezni fognak tőled, és ha megkapod a munkát, akkor pedig nagy valószínűséggel németül fogod kapni az utasításokat, feladatokat. De nem elegendő, társalgási szinten megtanulni németül, egy állásinterjúra fel is kell készülni.
Önéletrajz németül
Ahhoz, hogy egyáltalán jelentkezni tudj egy állásra, szükség lesz egy német önéletrajzra. Az Europass-önéletrajzot sok helyen elfogadják külföldön is, ám egyes szakmák esetén érdemes egyedire szabni, hogy felkeltse a figyelmet. A német önéletrajz nagyban hasonlít a magyarra, hiszen ugyanolyan szekciók szerepelnek benne, ráadásul ugyanabban a sorrendben. Természetesen ettől el lehet térni, ha például funkcionális önéletrajz típussal dolgozol.
A német önéletrajzban a következő szekciók mindenképp szerepeljenek:
• Persönliche Daten – Személyes adatok
• Ausbildung – Tanulmányok
• Berufserfahrung – Szakmai tapasztalat
• Kurzprofil – Szakmai bemutatkozás, karriercélok
• Kenntnisse und Fähigkeiten – Készségek, képességek, amelyek hasznosak a munkához, amire jelentkezünk
• Interessen und hobbys – Hobbi, érdeklődési kör (ez nem kötelező)
Bár a legtöbb cég nem várja el azt, hogy fényképes legyen az önéletrajz, mégis érdemes fotót is mellékelni. Az önéletrajz beküldésekor érdemes egy kísérő levelet is mellékelni. Ennek nem feltétlen kell motivációs levélnek lennie, néha elengedő, ha csak annyit írunk, hogy jelentkezünk az adott állásra. Németországban szigorúan maximum egy oldalas lehet a kísérő levél! Mivel a magyar nyelvhez hasonlóan a német is megkülönböztet tegezést és magázást, nagyon figyelj oda a megfelelő szavak használatára. Érdemes megnézni a hirdetés hangnemét, és az alapján írni meg a kísérő levelet.
Felkészülés az állásinterjúra külföldön, avagy mire érdemes figyelni
Az állásinterjúra felkészülés nagyon fontos, vagyis nem tudhatjuk le annyival, hogy kinyomtatjuk az önéletrajzunkat, csinosan felöltözünk, teszünk a táskánkba tollat-papírt, hogy legyen mire jegyzetelni, és megjelenünk a megbeszélt helyen és időben.
Az interjú előtt legalább egy órát szánj arra, hogy felkészülsz. Informálódj a cégről, illetve a megpályázott állásról, hiszen nem árt, ha tisztában vagy vele, hova is szeretnél bekerülni, és milyen tulajdonságok előnyösek ahhoz a pozícióhoz, amire jelentkeztél.
Az önéletrajzot nyomtasd ki, és legalább egyszer olvasd át még egyszer, az esetleges helyesírási hibák kiszűrése céljából. Magadnak teszel szívességet, ha felkészülsz az interjúkérdésekből, és egy nyelvtanár segítségével begyakorlod a válaszokat.
Az öltözék kiválasztására is szánj megfelelő időt. Nem feltétlen kell öltönyben vagy kosztümben megjelenni – öltözködésedet illeszd a betölteni kívánt pozícióhoz és annál egy picivel legyen elegánsabb. A túlöltözéssel és az alkalomhoz nem illő megjelenéssel egyaránt rossz benyomást fogsz tenni. Az interjúra időben érkezz meg, lehet picit előbb is – a németekre jellemző precizitás itt különösen fontos!
Legyél határozott az interjú alatt, és talán közhelynek tűnik, de mindig add önmagad. Ha tódítasz, túlzol, az előbb-utóbb ki fog derülni, és az számodra lesz leginkább kellemetlen.
Tipikus állásinterjú-kérdések
Az állásinterjú német nyelven elsőre nagyon ijesztőnek tűnhet, különösen akkor, ha alapvetően ritkán beszélünk német anyanyelvűekkel. Ahhoz, hogy gördülékenyebben menjen az interjú, érdemes előre felkészülni a kérdésekre. Már a bemutatkozást is érdemes gyakorolni, de a várható témákat sem árt átnézni az interjú előtt.
Amire biztosan rá fognak kérdezni:
• iskolai tanulmányok
• munkatapasztalat
• motiváció, vagyis miért akarsz ott dolgozni – ide érdemes a cégről és pozícióról szerzett információkat is megemlíteni
• személyes tulajdonságok
Írd össze a lehetséges kérdéseket, és írd meg rájuk németül a válaszaidat. Az írásnak az az előnye, hogy van időd kigondolni szófordulatokat, megkeresheted a leginkább oda illő szavakat, felépítheted a mondandódat. Írásban ráadásul jobban figyelünk a nyelvtanra is. Amit Te találsz ki, leírod és gyakorlásképp ki is mondod, jobban rögzül, így interjú helyzetben már sokkal határozottabban, folyékonyabban tudsz kommunikálni.
Előnynek számít a munkaadónál, ha az adott szakma speciális szavait is ismered. A szaknyelv elsajátításának előnye, hogy komolyabban vesznek, mint potenciális munkaerőt, és nagyobb eséllyel kapod meg az áhított munkát. Ha már megkaptad az állást, szaknyelvi háttérrel könnyebben fogod tudni végezni a rád bízott feladatokat is.
Ügyfélszolgálati területen, ahol gyakran nemcsak problémákat kell megoldani, hanem az elégedetlen ügyfeleket is tudni kell kezelni, gyakran előfordul az interjú részeként egy szituációs gyakorlat. Az ilyen pozíciókhoz már kimagasló nyelvtudás szükséges, és ugyancsak előny a szakszavak ismerete.